PROBLEMI LOŠE KOMUNIKACIJE

Categories Blog
problemi loše komunikacije

 

Problemi loše komunikacije jedna su od ključnih pouka iz serije 13 razloga zašto. U ovom tekstu, pričam o tome kako stati na kraj lošoj komunikaciji i posledicama koje iz nje proizilaze.

“13 razloga zašto” je serija koja ima više od jedne ključne poruke. Naravno,  ne postoji delo koje u našem svetu odraslih neki neće hvaliti, drugi se zgražavati. Međutim, ovoga puta, BAR JEDNOM u svetu odraslih treba da pažnju sa nas i naših pogleda na svet i sukoba oko istih, PREUSMERIMO na našu decu. 

13 RAZLOGA ZAŠTO – NA ŠTA TREBA DA OBRATIMO PAŽNJU 

Ovo nije ni prva ni poslednja serija koja ukazuje na nepravilnosti u društvu. Te nepravilnosti koliki god vizionari bili ne možemo promeniti. Socijalnih razlika je bilo uvek i biće ih i dalje. Problema u školstvu takođe. Nerazumevanja na relaciji roditelj – dete su vanvremenska tema.

Pitaćete se šta onda još može da nas pozove da se uozbiljimo i zamislimo kao roditelji?

KOMUNIKACIJA na prvom mestu.  Tačnije, kvalitet komunikacije. To je i tema ovoga blog teksta – PROBLEMI I POSLEDICE LOŠE KOMUNIKACIJE.

Baš zbog nepostojanja kvalitetne komunikacije dešava se da ne razumemo sopstvenu decu na najbolji način. U skladu sa tim, verujem da mnogi roditelji ne znaju razliku između milenijalaca i zedsa. Pre svega, to nisu marke garderobe, već termini za generacije:

  • MILENIJALCI – osobe rođene ranih osamdesetih do ranih dvehiljaditih
  • ZEDSI – osobe rođene nakon 2005. godine, znači osobe ročene posle milenijalaca.

instagram logo

Postoje značajne razlike među ovim generacijama. Tako možete imati dvoje dece, rođene u različitim “kategorijama” i biće potpuno različita, iako imaju “jednog oca i majku”. Ovo je rečenica koju često čujem u ambulanti.

Zedsi  “brže” žive. Ne mislim da je tako. Njihova pažnja i zaokupljenost “pričom” traje koliko je i vreme trajanja jedne Story na Instagramu. To znači 24 časa. Oni su jednostavno srasli sa mobilnim uređajima i za svaki problem imaju po neku aplikaciju.

Da se vratimo na problem koji smo definisali kao KLJUČ SVIH PROBLEMA. Vratimo se komunikaciji.

13 RAZLOGA ZAŠTO – ŠTA JE KOMUNIKACIJA

U “Rečniku psihologije”, autora prof. dr Žarka Trebješanina kaže se za komunikaciju:

“U psihologiji označava razmenu informacija znakovima između organizama. Komunikacija je vid simboličke interakcije između jedinki  koje razmenjuju signale, poruke i informacije, intelektualne ili afektivne prirode. Ona podrazumeva učešće najmanje dve jedinke (pošiljaoca i primaoca)…

S obzirom na vrstu znakova koji se koriste u procesu komunikacije, ona se može podeliti na verbalnu i neverbalnu…”

13 RAZLOGA ZAŠTO – ZNAČAJ KVALITETNE KOMUNIKACIJE NA RELACIJI RODITELJ – DETE

Upravo to se, po meni, jako lepo ogledava u seriji “13 razloga zašto”. U seriji postoji čitav dijapazon porodica: od bogatih do onih koje su socijalni slučajevi. Niti u jednoj od prikazanih porodica nisam videla postojanje kvalitetne komunikacije. Kvalitetna komunikacija znači:

  • Komunikacija u kojoj postoji razmena
  • Komunikacija gde se obe strane čuju
  • Komunikacija gde druga strana ne proguta svoje mišljenje
  • Komunikacija gde se u situaciji da zapne potraži pomoć stručnjaka (NA VREME)
  • Komunikacija gde obe strane imaju hrabrosti da kažu kako se osećaju
  • Komunikacija gde se jedna ili obe strane ne plaše reakcije ove druge.

Meni su slikoviti primeri porodica, roditelja i dece i njihovih komunikacija ili nekomunikacija.

Porodica glavne junakinje pokušava ponovo da finansijski stane na noge, boreći se sa velikim lancima tržnih centara i sve manjim interesovanjem kupaca za ono što oni mogu da ponude na jednom tako malom mestu kao što je biznis koji oni vode. Njihova kćerka oseća problem svoje nekada savršeno skladne porodice. Međutim, o problemu se, kao po zlatnom pravilu, ne govori.

Roditelji njenog dobrog druga (koji ju je ipak povredio i nalazi se na jednoj strani kasete), tačnije njegova majka, koja ima glavnu ulogu u porodici, ne smatra da treba da se o dobrobiti sina dogovori sa istim. Naročito, što on više nije dete. Njen sin je sedamnaestogodišnjak čija se bliska drugarica ubila. Tako mu majka nabavlja tablete, koje je on zbog određenih mentalnih problema uzimao ranije. Iste, stavlja iza soka, koji momak tokom doručka uzima da pije. Kad pomeri čašu, iza zatiče lekove.

Da li treba komentarisati reakciju deteta? Znači, majka NE ZNA, koliko je bila mrtva devojka bliska njenom sinu, ni da li je između njih bilo nešto, ni da li treba i kako da obrati pažnju na ponašanje sina, nakon nemilog događaja. Tragedije. Ona zna da njen sin treba da ponovo počne da pije tablete. O istom se i pobrinula.

Bogata porodica, gde sin ne sme da ne nastavi porodičnu tradiciju i ne dobije sportsku stipendiju na nekom od prestižnih univerziteta. Ali, komunikaciju sa roditeljima koji su u nekom od mondenskih odmarališta obavlja se putem telefona. Njihov sin ne bira sredstva da zadovolji roditelje.

Tinejdžer, sin samohrane majke, odličan sportista. Svoju životnu priču uspešno krije, savršeno se uklapajuću u priču bogatih dečaka iz košarkaškog tima. Sa kime mu majka živi, da li trpi nasilje od partnera, da li je i on zlostavljan… Ove i slične patnje drži samo za sebe. U protivnom, ako se otkrije, ispada iz igre.

Ovih i ovakvih priča je svuda oko nas. Činjenica je da roditelji rade za svoje dete najbolje što znaju. Takođe, koliko god bili besni, povređeni, neugledani, deca svoje roditelje vole bez dvoumljenja. I to se sve jako lepo ogledava u seriji, u reakcijama dece u različitim zgodama i nezgodama.

Potreba dece da kažu kako se osećaju, međutim, ostaje neviđena. Neprepoznata. Tako se deca snalaze sama. Kako znaju i kako umeju. Sve svoje probleme i patnje nose sami.

Eh, kad bi samo roditelji ovo znali! Kad bi mogli da naslute!

13 RAZLOGA ZAŠTO – POSLEDICA I PROBLEMI LOŠE KOMUNIKACIJE

Bes koji deca nose u sebi ogledava se u surovosti prema svojim prijateljima. Bes nose iz različitih mesta:

13 RAZLOGA ZAŠTO – ŠTA ZNAČE DRUŠTVENE MREŽE U SVETU DECE

Jednom rečju – SVE!

Za sva pitanja, sve nedoumice ili poruku koju žele da upute, da ih vide i da ih čuju, deca se obraćaju društvenim mrežama. Za sve postoji aplikacija. Problem nastaje kada na istim tim mrežama budu ismejani, degradirani, kada se brzinom munje omalovaži to nežno i prezaštićeno biće.

Često u ordinaciju dođu deca koja su zaista trpela vršnjačko nasilje na društvenim mrežama. Dovoljan je pogrešan retvit da poremeti psihičku i fizičku stabilnost deteta. Ne može biti prihvatljivo za dete da bude primorano da peva, dok ga drugari snimaju za neku novu uvredu, pardon, novi post u virtuelnom svetu.

Upravo je ovo deo koji roditelji treba da razumeju. Baš iz tog razloga sam za roditelje dala razliku milenijalaca i zedsa. Ne samo da su decenije novih tehnoloških dostignuća učinile svoje. Par meseci u svetu tehnologije naše dece je mnogo. Koliko god to nama bilo kratko i smešno.

Svet i događanja iz serije “13 razloga zašto” su realnost. Svakodnevnica. U seriji nažalost sa tragičnim krajem, tj. početkom. Ali, tokom svih epizoda ta deca – glumci pozivaju nas da počnemo da učimo da komuniciramo. Nema ljubav veze sa kvalitetom komunikacije. međutim, prečesto iz ljubavi, napravimo pogrešne korake.

Zašto? Jednostavno, zato što ne pitamo osobu koju volimo i do koje nam je stalo šta o tome misli. Da li joj to odgovara, da li joj treba. Jednostavna su to pitanja.

PROBLEMI LOŠE KOMUNIKACIJE U SERIJI 13 RAZLOGA ZAŠTO

13 RAZLOGA ZAŠTO – OBRATITI PAŽNJU NA MENTALNO ZDRAVLJE 

Ovo je još jedna značajna poruka serije. Naš zadatak je da osvestimo da mentalni problemi i mentalne bolesti postoje. Oni ne smeju da budu TABU teme ni porodice, ni društva.

Obratite pažnju na neverbalnu komunikaciju svoje dece. Dobićete mnogo značajnih detalja. Čućete i ono što vam deca nisu rekla. Nisu želela ili nisu smela. A sve da vas ne razočaraju.

Autor: Mr sc. dr Olivera M. Ćirković, spec.pedijatrije, geštalt psihoterapeut, EAGT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *