Autor: Mr sc. dr Olivera M. Ćirković, spec.pedijatrije, geštalt psihoterapeut, EAGT

               „Neukusu treba reći NE – bilo kada ili bilo gde“, poruka je  koju nam deca poručuju u kompoziciji koju često imam prilike da čujem na radio stanici koju slušam. Zašto ih ne čujemo? Niti vidimo? Kakva su nam deca? „U šta rastu?“ Često, prečesto smo u prilici da čujemo ovo pitanje. A odgovor je samo jedan – odrastaju tačno i jedino u ono što im dajemo kao model! A posledice? Posledice ćemo tek sagledavati. Još dugo! Dok nas bude.

                Kakvu poruku šaljemo deci? Kako ih vaspitavamo? Gde smo mi u tome, naše potrebe, potrebe roditelja kao bića? Gde su tu naši neostvareni snovi, mašte, želje? A naših roditelja? Ili društva i okoline (što je još gore)? Da li znamo razliku? Da li smo je svesni? Gde smo i kako izgubili granice? Granice ljudskosti, na kraju?

Continue Reading "RODITELJSTVO – KAKO SE NOSIMO"

Autor: Mr sc. dr Olivera M. Ćirković, spec.pedijatrije, geštalt psihoterapeut, EAGT

Jako je teško osvestiti, zatim prihvatiti i na kraju raditi na tome da od nas zavisi. Od nas zavisi naše zdravlje, i psihičko i fizičko, naš mir, naša pojava, naše projavljivanje…

Sve što nam se dešava možemo posmatrati na više načina. Takođe, svaku situaciju možem rešiti na više načina (dobrih, manje dobrih, bezobraznih, poražavajućih, zlih)…

Kako da adekvatno odreagujemo, kako da znamo šta nam zaista treba, šta nam je potaman, kako za isto da se izborimo, gde smo zastali i zbog čega, kako komuniciramo i kako se emotivno vezujemo ugledavaćemo i raditi na tome ovog Geštalt vikenda dr Ćirković u Ovčar Banji, od 26. do 28. oktobra.

Nemojte čekati da samo dođe, niti verujte da vam je “tako skrojeno”! Sami kreirajte svoju sudbinu! Naravno, naučite i kako najadekvatnije po vas to da uradite.

Continue Reading "NAŠE BLAGOSTANJE I NAPREDOVANJE JE U NAŠIM RUKAMA"

Autor: Mr sc. dr Olivera M. Ćirković, spec.pedijatrije, geštalt psihoterapeut, EAGT

O ulozi majke u životu jedne individue, tragu koji majka ostavi, bez obzira na vreme koje provede sa potomkom (ne ulazeći u razloge odvajanja od deteta, kao ni vreme istog) mnogo se pisalo, proučavalo, debatovalo. Ovde ću se okrenuti najupečatljivijim detaljima iz moga svakodnevnog rada u ordinaciji, koji su i mene naterali da dodatno proučavam i istražujem ovu temu.

Majka može biti stroga ili blaga, više ili manje posvećena, uvek spremna za zabavu ili večiti mrgud, zaposlena ili ne, uspešna ili ne (profesionalno), više ili manje obrazovana, starog kova ili “novokomponovana”… Kako god je okarakterisali, opisali, šta god mislili postoji samo jedna činjenica i istina koju ne bi tebalo da smetnemo s uma – MAJKA JE JEDNA JEDINA! I sve što radi radi na najbolji mogući i njoj poznati način.

Continue Reading "Razgovor drugi: O majčinstvu"