ZNAČAJ SAMOPOUZDANJA U SVAKODNEVNOM RADU I BIZNISU

Categories Blog

Autor: Mr sc. dr Olivera M. Ćirković, spec.pedijatrije, geštalt psihoterapeut, EAGT

Zašto je samopouzdanje, podjednako kao i samouverenost, značajno za posao, bez obzira da li se radi o pokretanju i vođenju sopstvenog biznisa ili o profesionalnom angažovanju u kompaniji ili organizaciji, bez obzira na profil i veličinu iste?

Samopouzdanje je usko povezano sa svim faktorima koji utiču na uspešnost u profesionalnom ostvarivanju (ali isto tako i u privatnom, ličnom ostvarivanju, što znači da nam od samopouzdanja direktno zavisi i naša ispunjenost i sreća u životu).

Naša efikasnost, snalažljivost, pragmatičnost, kredibilitet u poslu (biznisu) kojim se bavimo zavise od našeg samopouzdanja. Direktno su proporcionalni.

 

Mnogo je studija u poslednjih par decenija napisano (naročito u poslednje dve decenije) o značaju samopouzdanja, o jačanju, sticanju, o samopouzdanju kod žena u svetu biznisa, i sl. Svakodnevno imamo priliku i da čitamo nove tekstove i publikacije, neke veoma ozbiljne i studiozne. One druge, prijemčivije su našem egu, jer nam nude instant rešenja, rast i razvoj u 7 koraka, bogatstvo u tri, i sl.

Da li je baš sve tako? Kako je u zbilji? Značaj našeg profesionalnog ostvarenja izuzetno zavisi od samopouzdanja, to je neosporno. A od profesionalne ostvarenosti zavisi i naše opšte zadovoljstvo.

Naravno, svako ima svoje kriterijume i merila vrednosti, vrednosne sisteme, sopstvene standarde (definisane jednom davno u porodici). Kako će svoje želje realizovati, kao i da li će ih uopšte realizovati i profesionalno zavisi od osobe i njenog samopouzdanja, kao i od situacije u kojoj se nalazi.

Tako danas u profesionalnom ostvarivanju osobe prva prepreka na koju nailazi (ovde izuzimam školovanje, prijemne, ispite, i sl.) je apliciranje za posao i razgovori za isti. Nakon svih procedura koje prolazite (ovde mislim isključivo na one osobe koje sve navedene procedure prolaze zaista samostalno, bez mame, tate, prijatelja, stranke, i sl.) i pošto ih uspešno prođete, sledi vam i prvi radni dan i probijanje leda u potpuno novoj sredini i potpuno novom okruženju, sa novim okolnostima, do sada nepoznatim pravilima, hijararhijom, šefom, kolegama i njihovim pogledima…

Dostizanje vlastitih ciljeva, očekivanja nadređenih, borba za bolje radno mesto, bolju zaradu, uslove rada, samo su neki od narednih iskušenja. Da vas ne podsećam na strah da svoje radno mesto (teško stečeno) možete i da izgubite ili da ste, ne daj Bože, odmah ušli u neki kredit…

Sve su ovo mesta gde vaše samopouzdanje može biti i te kako poljuljano. Mesta gde se možete zapitati šta i kako dalje ili čak i da li postoji izlaz.

Ja vam neću ponavljati kako da pripremite svoje aplikacije, prezentacije, kako da se obučete ili držite, kako bi time izgradili ili osnažili svoje samopouzdanje. Za to postoje druga mesta i neke druge teme o kojima ću pisati. Ono što želim da vam skrenem pažnju je da sebi odgovorite na sledeća pitanja:

  • Ko ste vi i kako sebe vidite?
  • Gde mislite da vam je mesto?
  • Gde želite da vam bude mesto?
  • Da li mislite da znate da komunicirate (adekvatno i kvalitetno)?
  • Kako doživljavate vreme i da li ga poštujete?
  • Kako se osećate u sopstvenom telu?
  • Da li ste osoba koja ima inicijativu?
  • Kako se nosite sa pritiskom, sa dodatnim, a kontinuiranim stresom?
  • Da li znate da sebe poštujete i promovišete?
  • Koja je vaša unutrašnja mudrost?

Kada iskreno odgovorite na ovih deset pitanja bićete u situaciji da realno sagledate svoje mesto, svoju samougledanost, da osetite i definišete stepen vašega samopouzdanja. Ovih deset pitanja ja uvek postavim profesionalcima koji su došli po savet ili podršku ili jednostavno žele da rade na sebi i svome ličnom i profesionalnom rastu i razvoju.

Iz odgovora na ta pitanja definišemo korake u radu, kao i prioritete.  Sve u cilju osnaživanja osobe, jačanja samopouzdanja, jer samopouzdanje nije ništa drugo do vera u sebe i svoje kapacitete u cilju dostizanja željenog rezultata.

I u profesionalnom ostvarivanju, u svetu biznisa, podsećam vas na značaj uspostavljanja balansa uzimanja i davanja, na balans primanja i pružanja.

Ima još jedno značajno pitanje koje ne treba zanemariti – pitanje žena i njihovog samopouzdanja u svetu biznisa (za koji se smatra da je svet muškaraca). Činjenica je da žene igraju značajnu ulogu u svetu preduzetništva. Žene poseduju 25% ukupnih biznisa u svetu, a u zemljama u razvoju rapidno raste ovaj procenat (Estes, 1999; Jalbert, 2000). Ovi podaci jesu stari, ali ne znači da je procenat žena preduzetnica opao. E, pitanje se postavlja kakvo samopouzdanje poseduju žene preduzetnice u odnosu na muškarce istog profila (možda čak i manjeg intenziteta).

Mnogo je faktora koji, bez dvoumljena, doprinose razlikama između muškaraca i žena u svetu biznisa, interesovanju za preduzetničke karijere, ali i ponašanja u preduzetništvu, kao i stavova o istom.

Kroz treninge za žene u svetu biznisa, politike i javnih nastupa, koje sam kreirala iz potreba koje su nastale tokom  individualnih radova sa ženama navedenih profesija, jedan od najznačajnijih faktora je upravo samopouzdanje. Samopouzdanje koje jedna individua (bilo muška ili ženska) treba da ima kako bi bila u mogućnosti da razvija veštine koje vode ka uspehu u implementaciji i realizaciji neke poslovne ideje. Mogućnost da sami sebe ugledamo, poštujemo i uvažimo, baš onakvi kakvi jesmo, sa svim svojim kvalitetama i manama.

Danas (kao ni ikada pre) nije dovoljno samo da imate dovoljno obrazovanja, internih i eksternih treninga, kvalifikacija, talenta, snage kako bi posedovali uspešan biznis.

Pored svega navedenog  samopouzdanje igra značajnu ulogu u razvijanju tog, slobodno mogu reći, poduhvata i to rizičnog. Biti svoj, da nastavimo dalje, da kreiramo novo, da pomažemo i podržavamo. Sigurnost u sebe i samopouzdanje obezbeđuju nam da budemo kreativni, angažovani, asertivni, posvećeni, fokusirani. Uz sve navedeno, rezultati ne mogu da ne dođu, a to nam daje novu snagu i sigurnost da nastavimo dalje, da pokrenemo novo, da vodimo i prenosimo. Sve to opet vodi ispunjenom i zadovoljnom životu, profesionalnom naravno. A posao, ne zaboravite, uvek ostavimo na vratima doma u koji ulazimo.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *