Autor: Mr sc. dr Olivera M. Ćirković, spec.pedijatrije, geštalt psihoterapeut, EAGT
Iskustvo prethodnih Geštalt vikenda (geštalt radionica) koje sam kreirala, organizovala i realizovala, uz nesebičnu pomoć učesnika (bez obzira da li su to moji pacijenti i klijenti ili ne), kazuje da sa radom na sebi nikada nije kasno početi, kao i da ovako organizovani i kreirani treninzi i radionice, izuzetno motivišu učesnike ne samo da se pokrenu i na sebi rade tokom ovog vikenda, već i da nastave sa ličnim rastom i razvojem i posle Geštalt vikenda.
Šta znači rad na sebi? Da li postoje ograničenja (zavisi li rad na sebi od pola, godina, obrazovanja, i sl.)? Šta se dobija od ovakvog vikenda? Da li svi moraju aktivno da učestvuju?
Ova i slična pitanja često mi se postave. Mnogima je potrebna podrška da se odluče na ovakav korak, gde (po njima) mogu biti javno izloženi (čitaj postiđeni, osramoćeni). Drugima opet treba hrabrosti da se uopšte pojave pred “strancima”, a tek da nešto kažu…
Koliko nam je značajno da radimo na sebi i šta znači i koliko rad u grupi, zašto u Ovčar Banji, kao i sve detalje organizacije i mogućnosti učešća pokušaću više da pojasnim u daljem tekstu.
Svako od nas ima svoju priču i muziku svoje duše. Koliko nam ta muzika prija, da li naša priča ima srećan ili tužan kraj zavisi isključivo od nas samih. Naravno, to je deo koji je i najteže prihvatiti i sa kojim je najteže nositi se. Možemo se uhvatiti u koštac i uspešno savladati bilo kakav poslovni zadatak, makar i najgoru porodičnu dramu, preživimo i elementarne nepogode i ratove, međutim kad dođemo do nas samih nastaju problemi. Lakše je optužiti okruženje, društvo, politički sistem, prijatelje, najvoljenije, pa na kraju i samoga Boga, nego zaviriti u sebe, u najtananije prostore našeg tela, naše psihe i naše duše. A gde smo to najslabiji? Koje su nam to “slabe” tačke? Iskustvo iz ordinacije mi govori da na sledeće “stavke” treba posebno da obratimo pažnju:
- Svesnost
- Samopouzdanje
- Viđenost
- Zadovoljstvo
SVESNOST
Šta god da vam se u životu dešava, ne bi trebalo tražiti krivca u nekom drugom, trećem, u bilo kome. Takav metod više odgovara traženju izgovora. Lično smo odgovorni za sve što nam se dešava, sve izabrano i sve izabrane, od partnera, posla kojim se bavimo, odnosa kakav drugi imaju prema nama (uključujući i bliske druge) do onih koji nam vladaju u domovini. Sami smo im to omogućili, a ne radeći na sebi i dalje im omogućavamo. Mnogi (dobra većina) toga nisu ni svesni. E tu je prva i osnovna uloga rada na sebi, uz podršku i pomoć geštalt psihoterapeuta – da osvestimo, da pomognemo da klijenti postanu svesniji svojih postupaka, svojih shema po kojima žive i rade, svojih mehanizama odbrane, kreiranih još u ranoj mladosti.
Često srećem uspešne osobe, a nekako neobičnom božijom igrom (ne verujem u slučajnost) naročito žene, koje u svoj svojoj uspešnosti ostaju nesigurne, bez samopouzdanja i samopodrške. I ono što mi je zanimljivo, to nema veze ni sa godinama života, ni položajem u kompaniji ili nekom drugom radnom mestu, ličnom ostvarenošću, mestu življenja. Sve se to postigne snagom volje („na mišiće“ što bi rekao naš narod). Međutim, cena tako postignutih rezultata ume da bude preskupa! Opet ću vas podsetiti da se osvrnete na činjenice kako samo vrtoglavo raste procenat obolelih od karcinoma, srčanih oboljenja, moždanih udara. Pogledajte kako se uzrasna dob pomera unapred. Uloga geštalt terapeuta je da vas osnaži da pogledate u zaista vlastite potrebe, da ih zadovoljite i da pronađete balans uzimanja i davanja. Misliti o sebi i na sebe ne znači da ne brinete o drugima i za druge, niti da ih manje volite.
Još jedno veliko breme koje nosimo – da budemo ugledani, viđeni, da se prizna naš rad, naš trud, naše postojanje. Da bi vas videli i priznali drugi, potrebno je prvo sami sebe da ugledate i priznate.
UTICAJNOST
Takođe, jako bitno za sve u današnje vreme u svetu biznisa, nauke, medija, politike, kako u profesionalnom tako i ličnom životu – nije dovoljno samo da smo uspešni, još je lepši osećaj da smo i uticajni, da doprinosimo promenama, onim pozitivnim naravno, da ostavljamo trag. Radeći na sebi, prihvatajući neophodne promene, radeći na kontaktu, telesnim procesima, osnažujući sebe, podižući svoju svesnost, obezbeđujemo sebi privilegiju da ostavljamo trag na svakom koraku, u ličnom i profesionalnom životu.
ZADOVOLJSTVO
Kao zaključak ovog dela razmišljanja, osećam potrebu da podvučem značaj zadovoljstva sobom i svojim delom, uživanja u radu i postojanju, kako ličnom, tako i profesionalnom svakoga od nas. Samo tako, dok god priznajete i uživate u vama samima i vašim delima, dok ste zadovoljni onim što radite i kako živite u ravnoteži ste sa sobom. To je siguran put ka uspostavljanju dobrog opšteg psihofizičkog stanja, tj. zdravlja, kako bi mi lekari definisali u izveštajima.
Serena Dž. Dajer napisala je divnu knjigu, motivišuću, Nemojte umreti dok je muzika još uvek u vama. Ta knjiga je kćerkin odgovor na očevu mudrost (otac je autor knjige Deset tajni za uspeh i unutrašnji mir, dr Vejn V. Dajer) i zahvalnost roditeljima za priznatost, viđenost, produhovljenost, zadovoljstvo i podršku u svim njenim odlukama, dolascima i odlascima, padovima i novim uspravljanjima. Ima li lepšeg priznanja roditeljima i većeg zadovoljstva nego kada im dete poruči ono što je Serena svome ocu: “Iako si mi dao odlična sredstva, ipak sam morala da prokljuvim kako da ih sama koristim. Sada razumem da je Bog ljubav, da je Bog lepota i da je Bog istina…. Šta da kažeš nekome ko ti je podario život i onda ti pokazao kako daga živiš? Kažeš mu: hvala ti, hvala, hvala. … Nikada mi nisi govorio kako da živim, šta da mislim ili u šta da verujem. Umesto toga pokazao si mi kako da mi svaki korak bude molitva, a svaka reč puna ljubavi. Učio si me o Rumiju, Svetom Franji, Hafizu, Isusu, Budi, Krišni, Muhamedu, Svetom Žermenu, Nevilu i o mnogim drugima. Naučio si me da verujem u magiju čuda i pokazao si mi kako da se divim izvanrednom svetu u kojem živimo. Od kada sam došla na ovaj svet, znala sam da bezbedno mogu da budem baš onakva kakva sam i da sam, ma kakva bila, savršena božija tvorevina.”
Zašto vam u tekstu o radionicama posvećenim radu na sebi spominjem sve prethodno? Ima više razloga:
- Naš najveći neprijatelj, rekla bih epidemiološki najzastupljeniji patogen je postavljanje granica – znati davati dok nam to prija, dok nas ne ugrožava i znati uzimati dok nas primanje zadovoljava, ne opterećuje.
Tačnije, reč DOSTA je čarobna reč. Znati šta dajemo i koliko primamo je postala umetnost, najveća nauka, najteži zadatak. Jako nam je teško da postavimo granice, to doživljavamo kao sukobljavanje, suprotstavljanje, odbijanje, nipodaštavanje (naravno, sve zavisi ko iz kog mesta gleda na to).
- U svakodnevnim trkama koje vodimo izgubili smo sebe, negde smo ostavili našu AUTENTIČNOST. I to nas skupo košta.
- U želji da pokažemo koliko smo dobri, koliko možemo, zaboravili smo i gde nam je mesto, šta nam zaista treba i koliko nam je dovoljno, pa postajemo anksiozni ili depresivni ili postajemo besni ili bolesni ili sve pomalo.
- Ono što meni, kao ženi teško pada, je činjenica da su žene zaboravile na privilegiju postojanja baš kao žena.
Rad na sebi je važan jer zajedno možemo:
– Prepoznati (ugledati) sebe
– Naučiti da podržimo sebe,
– Naučiti da pohvalimo sebe,
– Učiti da volimo sebe,
– Učiti da uspostavimo balans uzimanja i davanja.
Godine, obrazovanje, pol nemaju značaja za učestvovanje u radionicama posvećenim radu na sebi i za sebe.
Mesto dešavanja: Ovčar banja, Restoran “Dom”
Vreme održavanja: 22. i 23. juni 2019. godine
Zašto: Zato što nam svima, bez razlike, treba vreme za sebe i lične uvide za sve što nam se dešava, što radimo
Šta je cilj: Osnovni cilj je da se kući vratite osnaženi, podržani, sa ličnim smernicama za vaš dalji rast i razvoj, dobijenim od magistra geštalt psihoterapije
Kome je namenjen: Svima koji žele više i bolje za sebe i koji žele da definišu šta je to
Cena: 7.500,00 RSD (do 08.06.2019.), nakon toga cena je 8.000,00 RSD.
NAPOMENA: Svaki učesnik je odgovoran za organizaciju svog smeštaja tokom boravka. Restoran “Dom” je odvojio određeni broj jednokrevetnih soba za učesnike Geštalt vikenda Dr Ćirković i to po cenama:
- 1260 dinara dvokrevetna soba, noćenje
- 1620 dinara jednokrevetna
- 280 doručak
- 360 ručak
- 420 večera
Ukoliko ste zainteresovani za ovu ponudu, uz prijavu za Geštalt vikend sa dr Ćirković potvrdite i rezervaciju i tip smeštaja koji želite najkasnije do 05. juna 2019. Nakon toga smeštaj se organizuje samostalno. Nakon 05. juna, smeštaj sami rezervišete na broj 032 5596200, prilikom rezervacije napomenite da ste u grupi dr Ćirković.
Literatura: Ćirković M.O. “Tražim lek i nailazim na samu sebe”. Zemun: Riznica; 2018.