Autor: Mr. sci. dr Olivera M. Ćirković, MA, EAGT
Često pišem o radu na sebi, jer me često pitate. Šta je to rad na sebi? Šta podrazumeva? Koliko traje? Da li je dovoljno da se prisustvuje nekom vikendu ili seminaru ili predavanju, šta god, pa da osoba bude sposobna da sebe “preobrazi” u neku bolju, priznatiju, prihvaćeniju, voljeniju, i sl. osobu?
Radionice “Rad na sebi” ili kako popularno sa učesnicima volim da nazovem dešavanja – geštalt vikend, svakom individualnom učesniku donose sopstveni uvid u sebe i svoja osećanja.
U septembru organizujem još jednu grupu u Ovčar Banji i ja joj se jako radujem. Uvek donese nešto novo, nova saznanja, novu energiju i uvek iznova i lično ugledam mesta moga daljeg rasta i razvoja. U daljem tekstu, neću najavljivati predstojeći GEŠTALT VIKEND odgovoriću na postavljena mi pitanja, bivših učesnika i zainteresovanih osoba za nove vikende. Ništa drugo se nije promenilo – ni cena, ni mesto održavanja, ni terapeut, ni volja za novim i pozitivnim promenama…
Ako iskreno razmišljate da radite na sebi ili duboko u sebi (kad ostanete sami sa svojim bićem) osećate da niste u skladu sa sobom, dobro obratite pažnju na odgovore na postavljena mi pitanja. Potom jednostavno – pratite sebe…
# Zašto se zove GEŠTALT VIKEND?
Opet često pitanje. Odgovor je jednostavan – pravac psihoterapije kojim se ja bavim i za koji sam edukovana i trenutno na doktorskim studijama Geštalt instituta za obrazovanje – MALTA, je geštalt pravac psihoterapije. Možda je bolje i adekvatnije da vam odgovorim zašto sam odabrala geštalt psihoterapiju kao pravac kojim ću se baviti i dalje se usavršavati.
Geštalt terapija usmerena je na svesnost o tome što se dešava ovde i sada (Berger, 1980.). Ta svesnost omogućava nam da delujemo u skladu sa svojim autentičnim potrebama, pa na taj način izbegavamo sukobe unutar sopstvene ličnosti koji se inače vide kroz različite neurotske i psihosomatske simptome (npr. strah, anksioznost, depresiju). Svesnost je pojam kojom je Perls (smatra se osnivačem geštalt pravca) označavao i definisao geštalt. Perls je verovao da ljudi mogu sami birati i usmeravati svoj lični rast i razvoj (Pearls, 1973.). To znači da svesnost možemo pojačavati, širiti polje svesnosti.
Cilj geštalt terapije je jačanje pacijentovog samopouzdanja, do okretanja pacijenta od podrške u okolini do podrške u samom sebi.
Po Perlsovim rečima geštalt terapija je doživljena, a ne verbalna ili interpretativna terapija. Čovek se u geštalt terapiji smatra zdravim sve dotle dok je u kontaktu sa samim sobom, svojom okolinom i odnosima između sebe i okoline.
U toku terapije pacijenti uče da koriste svesnost u funkcionisanju svog organizma kao celine. Oni se uče usmeravati svoju svesnost i na taj način otkrivaju šta jeste, a ne šta bi trebalo da bude, uče kako da veruju sebi samima i veruju sami sebi (Clarkson i Mackewn, 1993.).
Unutrašnje podvojenosti (podele) koje su se razvile ranije, mogu se integrisati ponovno kroz osećaj svesnosti koji potiče u terapijskom i izvan terapijskom međusobno povezanom procesu. Pacijent može postati kompletniji kada se suoči sa svojim izbegavanjima koja su ostavila praznine u njegovoj ličnosti. Klaudio Naranjo kaže: “Reći da Geštalt terapija ima za cilj buđenje svesnosti, osećaja stvarnosti i odgovornosti, je ekvivalentno tome kada kažemo da je njen cilj sposobnost doživljaja. Na neki način, mi “doživljavamo” nešto, sve vreme. Ipak smo u slabom kontaktu sa svojim doživljajima, samo upola budni u odnosu na stvarnost. U tom smislu možemo reći da ne doživljavamo zaista“.
Ono o čemu nisam razmišljala (dok nisam počela da se bavim geštaltom) dok sam svakodnevno primala pacijente u ordinaciji, bio je način na koji dolaze na pregled (bilo rutinski, bilo zbog nekog akutnog stanja poput prehlade, gripa, sinuzitisa, migrene, ulkusa, enterokolitisa i sl.), sa čime zaista dolaze. Zaokupljena simptomima (telesnim) koji su ih mučili, etiologijom, adekvatnim analizama, odgovarajućom terapijom, manje pažnje, ali svakako nedovoljno pažnje, posvećivala sam njihovoj figuri i pozadini, onome sa čime zapravo dolaze (ispod tih telesnih manifestacija). Nisam registrovala priču ispod priče, ispod onoga što mi govore. Pacijenti su želeli da u što kraćem periodu ozdrave (sada bih to definisala kao da nestanu fizički simptomi) kako bi se vratili svojim svakodnevnim životnim obavezama, a ja sam se trudila da im želju i ispunim.
Bavljenje geštaltom omogućilo mi je da pacijenta gledam na drugi način. Tako sam ja uvodeći geštalt u praksu lekara praktičara svoju rečenicu “Dajem ti ono što ti treba da simptomi nestanu i da se izlečiš” zamenila rečenicom “Učiniću sve što je u mojoj moći da se izlečiš, ali ću istovremeno i slušati tvoje telo, pratiti psihu i osetiti dušu, a sve u cilju tvoga celovitog izlečenja, tj. isceljenja”. Samo tako u potpunosti je obuhvaćen princip holizma. Naravno, proces izlečenja, a naročito isceljenja zavisi isključivo od osobe sa kojom radim. Ukoliko ona to ne želi i ja sam nemoća. U našem kontaktu ja dajem svoje, ali kao i u svakom drugom kontaktu, tako i u ordinaciji, uvek postoji i druga strana. Da li će ta druga strana prihvatiti ponuđeno zavisi isključivo od te osobe i to je onda njeno, njen proces. Meni je to u redu i ja sam sa time mirna, jer lepota i bogatstvo zdravog življenja, zdravog starenja zavise isključivo od pojedinca, baš kao što naš stav da volimo ili ne neko umetničko delo, neku kompoziciju zavisi od toga kako to delo gledamo ili slušamo, kako doživljavamo isto. U svojoj knjizi “Ljubav, medicina, čuda” doktor Berni Zigel je poručio: “Ja ništa ne mogu da učinim za vas, ako vi ne volite sebe, ako niste spremni da se menjate, ako nemate hrabrosti da se suočite sa svojom bolešću… Bezuslovna ljubav je najbolji imunološki stimulans, i svaki čovek poseduje samoisceljujuću moć”.
# Šta je to RAD NA SEBI?
U skladu sa stavom da je jedan od ciljeva geštalt terapije promena podrške u okolini za podršku samom sebi, geštalt terapeuti ne pružaju pacijentu “pomoć” kroz savete i instrukcije, jer bi mu na taj način pružili svoje odgovore i svoju svesnost, već je cilj da svaki čovek traži i nađe svoje odgovore, jer će jedino tako sam određivati svoj put (Pearls, 1973.).U geštalt terapiji nastoji se da pacijent u što većoj meri i sam sprovodi svoju terapiju dok je terapeut promatrač, komentator i vodič terapijskog procesa. Do interpretacije treba da dođe sam pacijent, on na taj način postiže svoju svesnost, a time se prihvata odgovornost za vlastito ponašanje.
Rad na sebi je važan jer zajedno možemo:
– Prepoznati (ugledati) sebe
– Naučiti da podržimo sebe,
– Naučiti da pohvalimo sebe,
– Učiti da volimo sebe,
– Učiti da uspostavimo balans uzimanja i davanja.
Godine, obrazovanje, pol nemaju značaja za okretanje ka sebi i rad na sebi. Ne postoje ni izgovori – radeći na sebi radimo za sve oko nas koje volimo i za koje se borimo.
# Kako se postiže PROMENA?
Promena nastaje kada čovek postaje ono što jeste, a ne kada pokušava da bude ono što nije (Pecotić, 2015.). To znači da pacijenta treba da vodimo tako da se usmeri na aspekt sadašnjeg iskustva koje želi da promeni, umesto da se trudi da promeni sebe. Terapeut uči pacijenta da postane eksplicitan, da izgovara, da oseća, da da reči onome što jeste. Paradoks se ogleda u tome što pacijent treba da odustane od napora, pokušaja da se promeni, da bi se promenio. Pacijent treba da napravi korak unazad da bi se promenio. Terapeut treba da pomogne pacijentu da prizna šta je za njega važno, da prizna kapacitet sheme, da prizna ego. Pacijent treba da osvesti, da prihvati i da prizna postojeću shemu. U psihoterapiji se takav proces zove paradoksalna teorija promene.
Zašto paradoksalna? Jednostavno, nije moguće poništiti, zaboraviti, izbrisati ili na bilo kakav drugi način negirati svoje postojanje, svoje biće do trenutka kada rešite da radite na sebi. Baš kao što nije moguće da se ta promena desi preko noći. Rad na sebi je proces i traje. Ne samo što traje, ume i da zaboli, da protrese celo biće.
Delotvorno i lekovito je da ugledamo sebe onakvim kakvi zaista jesmo, sa svim nadama, patnjama, imanjima i nemanjima, postojanjima, potrebama, prevarama, zabludama, srećama, odlascima i dolascima, napuštanjima, greškama, uspesima… Sve to je deo našeg bića od malih nogu. I geštalt psihoterapija upravo osnažuje svesnost svih tih dešavanja, svih tih emocija, na osnovu kojih smo formirali naše iskustvo. Iskustvo je zasnovano na sećanjima. I mi živimo u sećanjima. Zato nam se i dešava da nismo u skladu sa sobom.
Život se odvija u sadašnjem trenutku. U SADA I OVDE.
E, to vas uči geštalt. Da sebe ugledate u sada i ovde. I tada da osetite šta vam prija, šta vam ne prija, kako da postavite granice, kako da budete uvremenjeni i utelovljeni, jer ste samo tada i tako SLOBODNI.
Geštalt terapeut i njegov klijent neprekidno su u nekom odlaženju i dolaženju, odnosno (kako je to Perls nazivao) u „stalnoj vezi“ između sadašnjosti i prošlosti, između unutrašnjih intrapsihičkih fantazija i spoljašnjih, interpsihičkih ponašanja i odnosa, između neverbalnog izražavanja i govora, između emocija i uvida, dok se postepeno ređaju i izviru „figure“ na „pozadini“ kontinuuma svesti, a geštalti se postepeno grade i raspadaju (Žinžer, 2009.). Perls, Heferlain i Gudman (Perls, Hefferline i Goodman, 1951.) su identifikovali četiri značajne faze u radu:
- Obratiti pažnju na iskustvo, postati svestan, biti skoncentrisan na aktuelnu situaciju
- Održati (sačuvati) integritet, međuodnos (povezanost) sa socio-kulturalnim, istorijskim i bazičnim fiziološkim faktorima
- Eksperimentisati
- Promovisati kreativnost.
# KO može učestvovati u radionicama u Ovčar Banji?
Ne postoji ciljna grupa! Svi spremni za rad na sebi su uvek dobro došli, bez obzira na uzrast, pol, da li imaju ili ne definisan problem koji ih muči. Svi kojima nedostaje samopouzdanja, kojima manjka energija i volja, koji ne vide izlaz iz svoje svakodnevnice treba da dozvole sebi luksuz i zagledaju se u sebe uz moju stručnu pomoć i podršku.
Pacijenti koji boluju od hroničnih bolesti, koji se nakon neke hirurške intervencije vraćaju u svakodnevni život, na posao, porodici, partneru, imaju razloga da se uključe u rad. Tabu tema ima i na pretek. A mi smo tu da ih otklonimo.
Naravno, osobe koje žele da podrže druge, sebi bliske osobe i te kako mogu naći sebi mesto. Često mi se javljaju osobe čiji članovi porodice, bez obzira na očigledan problem, odbijaju podršku i pomoć. Uvek u takvim situacijama savetujem da se taj član koji pita za pomoć svome najmilijem uključi u rad. Zašto?
Zato što na moja pitanja: “Kako Vi u tome učestvujete? Kako kokreirate situacije? Šta je tu Vaše?”, ne da ostanem bez odgovora, nego prvobitna zatečenost pitanjima, pređe i u ljutnju. Tako traje ta ljutnja dok osoba zaista sebi iskreno ne postavi ta pitanja, onda su spremni i da se uključe u rad, bilo individualni ili grupni.
#Detalji o samoj organizaciji
Sve se dešava u istom okruženju i pod istim uslovima kao i do sada.
Mesto dešavanja: Ovčar banja, Restoran “Dom”
Vreme održavanja: 07. do 08. septembar 2019. godine. Sa radom se počinje u subotu u 10h, a završavamo u nedelju u 13h.
Zašto: Zato što nam svima, bez razlike, treba vreme za sebe i lične uvide za sve što nam se dešava, što radimo
Šta je cilj: Osnovno cilj je da se kući vratite osnaženi, podržani, sa ličnim smernicama za vaš dalji rast i razvoj
Kome je namenjen: Svima koji žele više i bolje za sebe i koji žele da definišu šta je to
Cena: 7.500,00 RSD (do 30.08.2019.), nakon ovog datuma kotizacija je 8.000,00 RSD. Uplate možete izvršiti na račun. Sve detalje dobićete upitom na email adresu: ambulantabeomed@gmail.com
NAPOMENA: Grupa uvek ima ograničen broj učesnika. Radi se u maloj grupi, kako bi rezultati bili adekvatniji i bolji, svrsishodniji. Ukoliko ste zainteresovani, svoje učešće potvrdite na vreme.
Svaki učesnik je odgovoran za organizaciju svog smeštaja tokom boravka. Restoran “Dom” je odvojio određeni broj jednokrevetnih i dvokrevetnih soba za učesnike Geštalt vikenda Dr Ćirković i to po cenama:
- 1260 dinara dvokrevetna soba, noćenje
- 1620 dinara jednokrevetna
- 280 doručak
- 360 ručak
- 420 večera
Ukoliko ste zainteresovani za ovu ponudu, uz prijavu za Geštalt vikend, radionice “Rad na sebi” sa dr Ćirković potvrdite i rezervaciju i tip smeštaja koji želite najkasnije do 30. avgusta 2019. Nakon toga smeštaj se organizuje samostalno. Nakon 30. avgusta, smeštaj sami rezervišete na broj 032 5596200, prilikom rezervacije napomenite da ste u grupi dr Ćirković.